VINAŘSKÁ OBLAST MORAVA
titulka

VINICE

Z historie víme, že jedna z viničních tratí v Březí se nazývala „In suchen Trüncken /ještě dříve In Alten Weingebirg/, což v překladu doslovně znamená “hledáme pití“ a tady se dá opravdu najít dobré pití.

Současné březácké viniční tratě Liščí vrch (284 m) a Ořechová hora (265 m), které leží na jižních úbočích kopců Dunajovické vrchoviny náleží k nejteplejším oblastem jižní Moravy.

Vždyť mikulovský bioregion je nejtypičtější panonský region u nás. Zbytky původní lesostepní květeny se zde uchovaly jen ve zbytcích na mezích, jsou charakterizovány teplomilnými druhy a společenstvy. A v těchto velmi teplých polohách se mimořádně daří i révě vinné. Když jedete po silnici od Mikulova, před obcí po pravé straně vás vítají vinohrady Ořechové hory. Ještě lepší je výhled ze silnice od Dolních Dunajovic do Březí, když se vám na vrcholku kopce otevře čarokrásný pohled do obce Březí, na Mikulov a dále do Rakouska, po levé straně máte vinice Ořechové hory, po pravé pak Liščí vrch.

Máme štěstí, že naše vinice se nachází právě v těchto dvou tratích, kde obhospodařujeme 20 ha vinic a z těchto vinic se snažíme vybudovat dobrou pověst našich vín. Jakostní odrůdy Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Veltlínské červené rané, Ryzlink Rýnský, Rulandské bílé i šedé, Chardonnay, Sauvignon i ostatní bílé odrůdy zde dávají přívlastková vína vysoké jakosti.

Ryzlink vlašský v podmínkách Mikulovska na vápenitých půdách byl vždy považován za jakostní odrůdu, jejíž vína z pozdních sběrů, výběrů i bobulových výběrů jsou vyhlášenou specialitou. Místní půdní podmínky dávají vzniknout vínům se zcela jiným charakterem než v jiných podoblastech. Právě na důslednou práci ve vinici a sklepním hospodářství a autentičnost původu odrůd z těchto výjimečných tratí klade důraz i naše firma, abychom nadále udrželi pojem Ryzlink vlašský, bílé odrůdy a Mikulovsko - Březí v povědomí odběratelů našich vín. Výroba bílých vín se řadí k základnímu profilu našeho vinařství.

Ale to neznamená, že nepěstujeme modré odrůdy, ze kterých dovedeme vyrobit vína výborná a velmi dobré kvality. Je to především odrůda Zweigeltrebe, Modrý Portugal, Rulandské modré, Frankovka, Svatovavřinecké, z novějších středně raná odrůda Dornfelder, ze kterého vyrábíme v naší oblasti přívlastkové víno výborné kvality, tmavočervené barvy a jemně aromatické vůně a chuti. V našich teplých tratích dosahujeme i u modrých odrůd vyzrálosti pro vína s přívlastkem.